Pohlednice Transgas

Pohlednici můžeme nadepsat, ofrankovat poštou Libějovice a nechat odeslat komukoliv si přejete udělat radost.  Nebo Vám ji pošleme čistou v obálce. Stačí když nám to napíšete do poznamky v objednávce.

80 Kč
pohled transgas
ZDARMAZDARMA

Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972-1978 v brutalistickém stylu na Vinohradské třídě. Název získala budova po plynovodu Transgas.

Autory komplexu jsou Václav Aulický, Jiří Eisenbach, Ivo Loos, Jindřich Malátek. Hlavním konstruktérem byl Jiří Kozák.

Stavba probíhala v letech 1972 až 1978, dodavatelem byl národní podnik Průmyslové stavby Gottwaldov. 

V roce 1970 se Československo zavázalo k přepravě plynu ze SSSR do zemí západní Evropy a stavbě 1030 km dlouhého tranzitního plynovodu přes své území, pro niž zřídilo nový n. p. Tranzitní plynovod. Součástí této finančně náročné a technicky mimořádné akce byla také stavba telemetrické řídící ústředny, vybavené nejmodernější výpočetní technikou, pro niž bylo rozhodnuto upravit původního záměr výstavby plynárenského centra. N. p. Transitní plynovod k akci přizval ateliér Vojenského projektového ústavu, jenž vedl Jiří Eisenreich a vojenskou službu v něm vykonával Václav Aulický. Zapojením autorů původního návrhu tehdy vznikl tvůrčí tým, který vypracoval návrh podle nového zadání: dispečink transitního plynovodu, administrativní budovy Federálního ministerstva paliv a energetiky, obchody a služby.

Dnes již Transgas není, po brutalistním komplexu zbyla jen velká proluka. Byl zbourán v roce 2019.

Pohlednice

Autor : Jakub Mikuláštík, Transgas, 2019


Rozměr: 10 x 15 cm

Zpět do obchodu